Приједор добија Музеј на отвореном

Музеј Козаре сутра ће у Приједору представити пројекат мапирања културно-историјских рута „Култура трајања за трајање културе“, који се састоји из три цјелине и заједно чине отворени музеј на ширем подручју града.

извор: СРНА

Вршилац дужности директора Музеја Козаре Марина Љубичић Богуновић рекла је Срни да је прва цјелина стална историјска поставка гдје су сви експоната у музејском дворишту означени, односно дат им је опис.

– Други дио је Српска варош у којој је зачета српска грађанска култура с краја 19. и почетка 20. вијека, а трећи је у вези са Другим свјетским ратом – навела је Богуновићева.

На више локација постављено је 18 тотема од којих девет у музејском дворишту. Они су постављени и у некадашњој Српској вароши, и то у дворишту спомен-куће Стојановића, код зграде Дома за старија лица, гдје је у 19. вијеку изграђена прва школа, код зграде Кола српских сестара гдје је некад била Добротворна задруга Српкиња, те код Куле Радетића.

У трећој цјелини која носи назив „Страдање и отпор“, тотеми су постављени у Националном парку „Козара“ и описују партизанске болнице и медицинско особље.

– Затим на Маслин Баиру и Вису, гдје је описана судбина села Велико и Мало Паланчиште и Горњи Јеловац, а потом у градској зони код кружног тока, гдје су некад живјеле илегалке Ајша Маличевић и Дара Гашић – навела је Богуновићева.

Према њеним ријечима, први пут је обиљежено и мјесто на Јерези, преко пута Градске управе, гдје је објешена Мира Цикота и рута даље иде ка Дому за старија лица.

Она наводи да пројекат, осим информативне и едукативне улоге, има за циљ укључивање младих генерација, да то буде мјесто за њихово образовање и надоградњу.

Према њеним ријечима, од септембра ће у лапидаријуму Музеја бити и радионице за дјецу старијег вртићког и млађег школског узраста.

– Ученици гимназије радили су ликовна рјешења за интерактивне каталоге који ће нам
служити за те радионице – додала је Богуновићева.

На тотемима су дате основне информације, а путем кју-ар кодова на сваком тотему могу се добити и додатне информације о свим локалитетима или експонату.

Богуновићева је рекла да ће грађани отворени музеј моћи да посјећују сами, информишу се и едукују, независно од радног времена ове матичне установе и од присуства/одсуства кустоса.

Према њеним ријечима, најскупља ставка у пројекту били су тотеми, које су добили донацијом фирме „Боснамонтажа“, захваљујући њиховом директору Дарку Здјелару.

Она је додала да је и Завод за изградњу града услуге наплатио три пута мање и уз то их завршио у најкраћем временском року.

Осим ње, аутор пројекта је и њена колегиница Ведрана Адамовић, савјетник у Музеју Козаре, а водиле су се Касиодоровом изреком „да је срамота бити странац у својој домовини“.

– Идеја је настала претходних година из разговора са посјетиоцима Музеја, посебно с ученицима основних и средњих школа. Схватиле смо да су прошлост нашег града, поједини његови дијелови и знамените личности скоро непознати и грађанима, поготово млађима. Обавеза музејских радника је да едукујемо становништво о томе – истакла је Богуновићева.

На конкурсу Министарства просвјете и културе Републике Српске за суфинансирање капиталних пројеката из области промоције и очувања културног насљеђа – формирање културно-туристичких рута у Републици Српској изабраних је и пројекат Музеја Козаре.

Назив пројекта је „Култура трајања за трајање културе; Обновљеним стазама прошлости: Траговима знаменитих жена, умјетника, угледних културних радника али и локација и грађевина које су обиљежиле културу, историју и прошлост Приједора“.

Представљање пројекта заказано је за сутра у 20.00 часова у дворишту Музеја Козаре.