Nastanak i značaj Stripovijetki

Savremeno doba, kako ga često nazivaju, isto takve tehnologije, ubrzan način života, pa shodno tome i način razmišljanja prilagođen tome, često potisnu ono što ne bi trebalo da bude potisnuto.

Svako vrijeme ipak gradi svoje vrijedosne sisteme, pa ono što se smatra „pravim vrijedostima“ često mora da bude prilagođeno da bi, u tom savremenom „mjerilu“, bilo uočeno i prepoznato kao vrijedno.

U priči kojom i mi želimo privući vašu pažnju, govorićemo o spoju dvije naizgled različite umjetnosti – književnosti i one koju nazivaju devetom umjetnošću – stripa!

Kako bi se na neki moderan način „odužili“ svevremenom Petru Kočiću, u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci Republike Srpske, u Banjaluci, prije nekoliko godina „napravljena“ je multimedijalna „Soba sjećanja“, koja posjetiocima pruža savremen pogled na već pomenute „prave vrijednosti“.

U tom nastojanju da se spajanjem različitih umjetnosti sačuva bit književog djela, nastale su i „Stripovijetke“ u kojima su Kočićeve pripovijetke, ali i Alekse Šantića, Stefana Mitrova Ljubiše „precrtane“ u strip da bi bile što prijemčivije mladima, i ne samo njima, i možda ih tako „vratile“ i knjizi.

Zato vas u narednim minutama vodimo u „Sobu sjećanja“, „listamo“ Stripovijetke i razgovaramo o njihovom nastajanju i značaju.